Mehmet İSTANBULLU

Mehmet İSTANBULLU

Mehmet İSTANBULLU

Avukat

ÖZGEÇMİŞ


Mehmet İstanbullu, 1964 yılında Antakya' da doğmuştur. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan İstanbullu, 2011 yılında KÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Kamu Hukuku alanında “Yüce Divan Yargılaması” başlıklı tezini kaleme alarak tezli yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 

İngilizce ve Arapça bilen İstanbullu, meslek hayatına hakim olarak başlamıştır. Hakimlik kariyerine Erzurum Narman Hakimliği ile başlayan İstanbullu, 1991-1995 yılları arasında Şanlıurfa Bozova Hakimliği görevinde bulunmuştur. 1995-1998 yılları arasında Antalya Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanlığı ardından 1998-2001 yılları arasında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 

2001 yılında Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevine atanmış ve bu görevi 12 yıl boyunca sürdürmüştür. Mehmet İstanbullu, görevi sırasında pek çok önemli davada hakim, ağır ceza mahkemesi başkanlığı görevlerini yürütmüş ve hukuk alanına önemli katkılarda bulunmuştur. 

İstanbullu Hukuk bürosunun kurucusu olan Mehmet İstanbullu, emekli olduktan sonra 2013 yılında avukatlık mesleğine başlamış ve halen başarılı bir ağır ceza avukatı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Kamu hukuku, ceza hukuku ve idare hukuku gibi alanlarda uzmanlaşan İstanbullu, özellikle ağır ceza suçlarına yönelik davaları takip etmektedir.

Ağır ceza avukatı Mehmet İstanbullu; katıldığı ulusal ve uluslararası etkinlikler, konferanslar ve yaptığı bilimsel çalışmalarla hukuk alanında hem teorik hem de pratik konulardaki uzmanlığını pekiştirmiştir.
 

İLKELER


Hukuk alanındaki mesleki bilgi, birikim ve deneyimini müvekkillerinin lehine kullanarak adalete katkı sağlamayı hedefleyen bir ağır ceza avukatı olan Mehmet İstanbullu için güven, kalite, başarı, disiplin, dürüstlük ve devamlılık ilkeleri esastır. Çözüm odaklı etkin bir hizmet sunmayı hedefleyen Mehmet İstanbullu, müvekkillerine ait ticari, mali, hukuki, ailevi ve kişisel sırları mesleki etik kuralları kapsamında gizli tutmaktadır.

YABANCI DİL

 • İngilizce
 • Arapça

ESERLER, KATILDIĞI EĞİTİM VE ETKİNLİKLER

Mehmet İstanbullu’nun kariyerindeki önemli mihenk taşlarını oluşturan etkinlikler ve eserler; 
 • "Yüce Divan Yargılaması" konulu yüksek lisans tezi
 • Antalya Uluslararası Sempozyum
 • ANKÜSEM Eğiticilerin Eğitimi
 • SEDAM İngilizce Eğitimi
 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 5237 Sayılı Türk Ceza kanunu Uygulaması Semineri
 • Adalet Akademisi 5237 Sayılı Türk Ceza kanunu Uygulaması Semineri
 • TBMM Adalet Komisyonu Çalışmaları
 • Afyon, Ankara, Antalya, Samsun, Zonguldak ve daha birçok yerde düzenlenen ulusal ve uluslararası sempozyum, kurultay, toplantı ve seminerlere katılımı
 • Adli-İdari Yargı Mülakat Teknikleri Uzaktan Eğitim Seminer Sunumları